Sprowadza się to do faktu, że rola recepcjonisty jest nieoceniona. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w standardowym hotelu, aparthotelu, guest housie, czy nawet hostelu – nie ma drugiej szansy na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.. :) Recepcja jest miejscem bezpośredniego kontaktu z gościem i stanowi podstawę do oceny hotelu już od momentu przekroczenia przez gości naszych skromnych progów. Wobec tego bardzo istotne jest przeszkolenie personelu, który w profesjonalny sposób będzie potrafił sprostać potrzebom i oczekiwaniom gości, już od samego początku ich pobytu, jednocześnie dbając o wizerunek i interesy hotelu.

Zatem co jest najistotniejsze w tym pierwszym kontakcie z klientem? Według mnie: promienny uśmiech! Plus postawa stojąca na wejście gości. Zaskoczeni? Czy może wydaje się to zbyt banalne, logiczne, oczywiste i nie trzeba o tym wspominać? Trzeba. Mimo, że jest banalne, logiczne i oczywiste :) to jednak nie wszyscy o tym pamiętają! Wszak najważniejsze jest pierwsze 4-6 sekund, podczas których zdążymy wywrzeć na drugiej osobie odpowiednie wrażenie. Dodatkowo przy początkowym kontakcie około 55% informacji przekazujemy mową ciała. Reguły te obowiązują nie tylko w relacjach prywatnych, ale obejmują także sferę zawodową, kiedy reprezentujemy konkretny hotel. Profesjonalizm, kultura osobista i miła aparycja, wymieniane w ogłoszeniach o pracę w tej branży, nie są zatem bezpodstawne.

Szeroki uśmiech na powitanie, zachęcający uśmiech podczas zamawiania wycieczki, zaciśnięte zęby a la uprzejmy uśmiech podczas wysłuchiwania skarg…. Tak, tak, to tylko kilka najczęściej używanych uśmiechów.

Pewni bardzo sympatyczni Amerykanie, spędzający u nas tygodniowe wakacje, powiedzieli mi kiedyś, że na pewno wychowałam się w USA, bo tylko tam ludzie się tyle uśmiechają…. Czyżby? ;) Niestety bez autentycznego entuzjazmu do hotelowej pracy, nawet wywoływanie sztucznego uśmiechu może się szybko znudzić. Tę pracę naprawdę trzeba lubić. Ewentualnie polubić w trakcie :)

A jak powinna wyglądać „perfekcyjna recepcjonistka”? Duży biust, zgrabne nogi, blond włosy…. Ale o tym dopiero w następnym wpisie :)